Bookmark and Share

Noční dětská soutěž Benešova Hora

Vydáno dne 01. 08. 2016 (1879 x přečteno)

Již 10 let patří do kalendáře hasičských soutěží i dětská noční soutěž v Benešové Hoře na Prachaticku,  jinak též zvaná  Memoriál Václava Maurice. Výtečný počin místních hasičů brzy začne druhý křížek. Jak se hasičské mluvě říká, z kategorie mladší postoupí příští rok do starších. V předvečer a hlavně v noci z 30. na 31. července v Benešové Hoře jedou všechna dětská družstva naplno. Tož noci temná, skryj vše pod svůj temný háv, ať se může začít soutěžit, tam v Hoře pod hvězdami.

 


A všechno to hemžení začíná šikovným hasičským potěrem. Sportovní výkon pomalu do konce dechu předvádějí malí hasiči ze Svaté Maří, 42,38 je čas jejich útoku. Výtečné třetí místečko. Sousedské derby se odehrálo tam na cvičišti. Tihle hasiči se znají jistě ze školky. Trošičku pomalejší, ale jenom trošičku, byla domácí přípravka. Stříbrný čas činí 36,21. Vítězství za 28,41 si do nedaleké hasičárny vezou „turbo-myšáci“ z Vacova.


Základna uklizena, tma houstne a emoce rovněž. Na start se chystají mladší. Jedenáct týmů z pěti okresů. I dřešínský mladší tým. Ale co, stane se. 39,74 přináší dvě jedničky. Budoucí vládci hasičské savany původem ze Žihobec s označením B mají před sebou zářnou hasičskou budoucnost. Zatím jsou šikovní a rychle se učí. 38,42 pro Žihobce B. I domácí dali dohromady B tým. Tento tým se nesl na vlně fandění domácích fans. Doneslo je to na 27,71 a místo deváté. Další sousedský, okrskový minisouboj také zvládli o drobet rychleji vacovští sokolíci. Na osmičku jim stačilo 26,05. Prachatické uskupení v celkovém pořadí doplňuje ještě mladší Jáma. Budoucí dosažitelé třináctkových časů dávají sedmý čas dne, teda vlastně noci – 24,88. Čtvrtý do mariáše z Prachaticka je A tým domácích kober. Ne, nejsou to neškodné užovky. Bojují do posledních sil. 22,95 je však místo šesté. Při absenci Poříčí se snažila aspoň sousední ves předvést super požární útok. Střelské Hoštice si to tady fakt oblíbily, jezdí sem už pravidelně. A patrně dosáhly na své nejlepší umístění. Páté místo za 22,51. Nebyly fakt daleko ani od místa čtvrtého, dokonce ani od bronzového místa. Vše v jedné vteřině. 22,16 – nakonec o osm setinek smutnilo Dolní Bukovsko. Bronzík byl blízko. Ten pro sebe urvala „lvíčata“ ze Žihobec s označením A. 22,08 a Fíkáč mohl být spokojen. Stříbro už viselo výše, tam pod dvacítkou. Zajímavé uskupení na stupních vítězů tak doplnil Benešov nad Černou. Kráčel si na nástupu pro stříbrný pohárek. Však si jej zasloužil za čas 19,07. Zlato se s přehledem vrací opět do družební obce místních hasičů, tam do Senetářova, okres Blansko. Vítězný čas činí 17,76.


Starší a zkušenější i rychlejší šli na řadu vzápětí. Bohužel v té rychlosti se někdy stane, že se to ne úplně povede. Proto nebuďte smutní, to N-evadí. Chlum, Senetářov a Dolní Dvořiště pro chybky nedokončily svůj pokus. Leckterá patálie se i přes chyby podaří dokončit. Nakonec tedy body urval i Dřešín, který přes potíže dokončil svůj pokus osmým časem noci 31,41. O něco lépe, i když jak se to vezme, rozsvítili terče starší lvi ze Žihobec. To mělo být výše, škoda. 30,80 je řadí na sedmu. I ty myslivci mohli rychleji dokončit, umí to a mají na to. Noc má svá specifika, to platilo a platí. Za chybku se platí. 27,35 je dolanská šestka. Další tým dorazil ze Strážkovic. Domů se vracel s pátými cenami. Zasloužily si to za čas 21,10. Střelské Hoštice už sahaly po medaili i ve starší kategorii. Žel zůstaly jen na tom nepopulárním čtvrtém místě. Ale čas výborný, 19,48. Starší Jáma už dorůstá do úrovně svých předchůdců. Bronzový stupínek brzo bude málo. V Hoře v desátém ročníku nakonec zastavili terče v 16,12 a získali 3. flek. Naprosto spokojený odjíždí lán světa Vacov, sice to není zlato, ale co je doma, to se počítá. Za 15,80 je další pohárek do vitríny a je ze stříbra. Zlatý pohár a ten putovní k tomu se pro letošek bude ohřívat v klubovně hasičů v Třísově, kde ho budou oprašovat a cídit s pocitem vítězného času 13,26 ze šumavské, benešovohorské noci.


Možná slabší účast, řeknete si. Ono je to těžké někdy uprostřed léta sehnat družstvo k soutěžení. Tak to v Hoře nikdo nebere. Když začínali před deseti lety pořádat hasiči z Benešovy Hory toto klání, možná ani oni netušili, kam dojde tenhle jejich počin. Po deseti letech však jejich soutěž dalece překonala hranice blízkého okolí, je známá široko daleko nejenom po Jihočeském kraji. Svým způsobem se již stala legendou. Asi nejsem sám, kdo si nedokáže přelom prázdnin představit bez této soutěže. Tady prostě není návratu, „show must go on“ i dalších deset, dvacet let.


Kolik tak dětských hasičů se na ní objevilo za těch deset let? Možná i na dva tisíce, možná víc. A další jistě přibydou. Třeba letošní generace, která ještě spinká v kočárcích nebo tahá kačera, za pár let bude tady v Hoře tahat hadice. A třeba ne prioritně kvůli nějakým patnácti vteřinám útoku, třeba jenom kvůli pocitu. Zažít to… Zažít hasičskou noc, tam Benešové Hoře…
MaK