Dolany 2006

Vydáno dne 30. 08. 2006 (1833 x přečteno)

Konec srpna patří soutěži v Dolanech. Letos to byl již devatenáctý ročník Dolanského poháru. Domácí připraví vždy kvalitní soutěž a bylo se tedy nač těšit. Soutěž proběhla v kategoriích: děti, ženy, muži v ŠHL a muži v okresní lize.

Jako první odstartovala Šumavská hasičská liga a soběžně s ní na vedlejší louce změřily síly týmy dětí. Družstev dětí přijelo sedm a všechny ukázaly že na Prachaticku o budoucnost hasičského sportu strach mít nemusí. Zvítězil tým dětí z Budilova, který pokořil hranici dvaceti vteřin, na druhém a třetím místě se těsně za sebe seřadila družstva ze Žernovic.

7. Stachy 40,20

Do Šumavské ligy odstartovalo dvanáct týmů, jako první se na start postavili domácí borci. V lize se jim zatím moc nedařilo, jedno vítězství a zbytek nepodařených pokusů chtěli určitě vylepšit. A to se jim povedlo náramně, na nástřikové terče Duropack dali vynikající čas 23,92 a ten již nikdo nepřekonal. Po útoku Dolan jsme viděli dva nezdařené útoky: Bohumilice a Budilov A skončili s neplatným pokusem. Solidní výkon předvedly Nišovice a dostaly se pod 30 vteřin. Pěkně rozběhlý útok Přechovic zhatil nástřik. Kalenice neriskovaly a útokem „na jistotu“ zastavily čas na 25,27 a to stačilo na druhé místo. Pak opět následovalo několik nevydařených pokusů, většinou družstva ztroskotala na nástřiku. Oba týmy Svaté Maří a Hosín, účastník Jihočeské has. ligy, se s výslednými časy dostali přes 40 vteřin a obsadili poslední místa. Přešťovický útok při nástřiku ovlivnil vítr a tak se čekalo jak s pořadím zamíchají dva týmy ze Žernovic. Nejprve šlo béčko a 29,20 vteřin je zařadilo na průbežné třetí místo. Na konec již tradičně startoval tým Žernovice A. Čekalo se zda zaútočí na první Dolany nebo nebudou riskovat a pojistí si vítězství v ŠHL. Kluci předvedli svůj standart a jen díky prostřiku na pravém proudu skončili až tretí s časem 27,49.

12. Bohumilice N

Před posledním závodem ještě nemá nikdo na prvních třech místech nic jistého, ale prvním Žernovicům stačí 4 body k jistotě vítězství. Druhé Kalenice před třetími Přechovicemi budou mít udržení své pozice težší, náskok 8 bodů dává Přechovickým šanci je ještě předstihnout. Bez šancí není ani čtvrtá Sudoměř, na Přechovice ztrácí bodů 12. Páté Dolany mohou poskočit na čtvrté místo, zvlášť pokud předvedou výkon jako na domácí soutěži. Posunout se do nejlepší desítky budou určitě chtít Žernovice B a Bohumilice.

Ale zpět k soutěži v Dolanech. Po krátké přestávce, kterou vyplnilo předání cen v dětské kategorii, startovala kategorie B, započtená do okresní ligy a účastnit se jí mohla jen družstva s neupravenými stroji. Z osmičky startujících se na prvním místě umístnily Výškovice, druhý Budilov C a třetí skončil Vacov.

8. Onšovice 59,60

Poté po přestavbě terčů proběhlo finále na dvě béčka a úzké hadice. Startovalo nejlepších pět týmů ze Šumavské ligy plus na divokou kartu Hosín. Zvítězily Žernovice A, za nimi opět Žernovice B a třetí Hosín. Nikdo ale nedokázal překonat vítězný čas z prvního kola. Většinou se opět dlouho stříkalo. Nástřik ovlivňoval nepříjemný vítr, kvůli kterému pohořelo několik týmů už před finále.

6. Nišovice 45,11

Jako poslední se představily na soutěži ženy. Soutěž rozeběhlo družstvo Vlachova Březí A, a málokdo by si po útoku tipl že jejich čas 44,68 bude stačit na vítězství. Žádnému jinému týmu se nepodařilo tento čas pokořit. Přiblížily se mu jen druhé Žernovice a třetí skončil B-tým z Vlachova Březí.

1. Vlachovo Březí A 44,68
2. Žernovice 45,22
3. Vlachovo Březí B 45,64
4. Čestice 52,13
5. Vacov 55,10
6. Čkyně N

Soutěž se tedy vydařila, celkem 33 družstev, pěkné ikdyž větrné počasí vydrželo až do večera. Vše perfektně zorganizováno, komentátor Jirka Jenšák se rok od roku v hasičském sportu lépe orientuje, a jeho komentář nemá chybu. Trať dobře připravená a udržovaná až do konce. Snad pivo mohlo být studenější, ale poruchu chlazení nešlo odstranit. Novinkou byla přípravná základna, kde se kontrolovalo nářadí pro požární útok. Někdo měl trochu problémy, ale vše se vyřešilo.

A kdo si počkal na závěrečné vyhlášení rozhodně neprohloupil. Věcnou cenu si odvezl každý, navíc na některá družstva byly připraveny speciality. A tak Cestáři z Budilova dostali násady a lopaty na zimní pohoz silnic, Zabelka z Maří dostala cepy na výmlat stejnojmenné rostliny, Čestice dostali dřevěné prasátka jako poděkování za prase masové. Děvčata z Čestic dostala slušivé tanga, mám podezření že na příštích soutěžích budou Dolanští kontrolovat zda je nosí. Plechovky z Přechovic dostaly plechovku a francovkou na namazání revmatických kloubů. Kolomaznící z Žernovic si odvezli vazelínu. Bábovky z Kalenicsi odnesli každý bábovku. Co dostali Myslivci to nevíme.

Nezbývá než poděkovat pořadatelům za vynikající soutěž a těšit se na příští, jubilejní, dvacátý ročník.